30. května 2013

Ruta Sepetys - V šedých tónech


Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři.

Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech.

Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…

Vyjde v září v nakl. CooBoo

5 komentářů:

 1. Vypadá to velmi zajímavě. Bude to asi hodně smutná kniha. :/ :)

  OdpovědětVymazat
 2. Čítala som a je to naozaj skvelé a jedinečná kniha.
  Ja aj mama sme ju prečítali na jedenkrát, škoda, že je už vypredaná a dá sa len požičať z knižnice... (v slovenčine).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak si jí pořiďte v češtině až vyjde :).. Ale tedy moc se na ní těším :)

   Vymazat
 3. Na tuto knížku jsem hrozně moc zvědavá. Těším se až vyjde :)

  OdpovědětVymazat
 4. Tuhle knihu si určitě pořídím :)

  OdpovědětVymazat