4. června 2011

Vesnice Sparks | Ľudia zo Sparksu

Autor: Jeanne DuPrau
Originální název: The People of Sparks
Série: Kniha města Ember
Díl: druhý
Nakladatel: Triton, Argo
Rok vydání: 2009
Počet stran: 296
Vazba: pevná

Lina Mayfleetová a Doon Harrow jsou prvními obyvateli Emberu, kterým se podařilo z umírajícího města uniknout na povrch. Poté, co do nového světa připutují i jejich rodiny a sousedé, se celá komunita Embeřanů vydává na pochod za zdrojem obživy - bez cizí pomoci v novém prostředí nepřežijí.
Když na své cestě narazí na vesnici Sparks, s úlevou jásají, avšak zdaleka nemají vyhráno. Místní váhají, zda mají uprchlíky přijmout, přece jen je jejich vlastní situace dosti tíživá. Po dlouhých letech neúrody a nemocí se vesničce konečně začíná dařit a obyvatelé mají obavy, že je nově příchozí opět přivedou do nesnází.
Vesničtí zástupci se po rozpačitém hlasování rozhodnou, že Embeřanům podají pomocnou ruku. Budou se však muset všichni uskrovnit. Jídla nebude tolik, jako místo ke spánku musí posloužit polorozpadlá zchátralá budova a všechny čeká tvrdá práce. Budoucnost vesničanů i příchozích je značně nejistá.
Budou obě skupiny schopny najít společnou řeč? Nepřerostou občasné rozmíšky v násilné střety? Jaké řešení bude v této zapeklité situaci razit Doon a jak se k problémům postaví Lina? Existuje nějaké východisko jež by znesvářené skupiny dokázalo spojit? Zvítězí ti, kteří si přejím mír, nebo ti, kteří touží po válce?Autor: Jeanne DuPrau
Originálny názov:
The People of Sparks
Séria: Kniha mesta Ember
Diel:
druhý
Vydavateľstvo:
Slovart

Rok vydania:
2009

Počet strán:
334

Väzba: pevná 

Keď sa Lina Mayfleetová a Doon Harrow vynorili z podzemného mesta do vzrušujúceho sveta na povrchu zeme, čoskoro ich nasledovali aj ostatní obyvatelia Emberu. Nik z utečencov netuší, ako v novom svete prežiť. Vyčerpaní a hladní napokon narazia na dedinu Sparks. Dedinčania sú ochotní im pomôcť - aspoň zo začiatku. Súhlasia, že utečencov dočasne prichýlia, kým sa Emberčania nenaučia všetko, aby dokázali prežiť sami. Ich zásoby sa však rýchlo stenčujú a čoraz viac sa stupňujú nezhody medzi oboma skupinami. Lina a Doon musia nájsť spôsob, ako sa vyhnúť konfliktu, kým nebude neskoro.

Žádné komentáře:

Okomentovat